Vi tilbyder en række spændende, nye Microsoft e-Learning forløb i 2012. e-Learning er Interaktive selvstudier, der kan skræddersyes til at passe den enkeltes travle hverdag.

Suppler uddannelse med Certificeringsværktøj

Vi på Itucation har en solid erfaring med at udbyde IT kurser på specialist niveau. Vores ambitioner har udviklet sig igennem tiden, og nu er vi klar til at ruste dig som er en ledig IT specialist, (ikke kun til et konkret job), men til en hel karriere i IT branchen.

For at støtte din karriere maksimalt tilbyder Itucation nu muligheden for at supplere kurser med MS Cert Kit, som indeholder et interaktivt og engagerende eksamensforberedelses-værktøj. MS Cert Kit giver herved mulighed for at fortsætte kompetenceudvikling også efter endt kursus. Vores erfaring er også, at beståede certificeringer er et stærkt kort i en ansættelse- og lønsamtale. Det giver særlige fordele:

• Til dig, som har været på kursus hos os og som ønsker at få yderliggere værktøjer til at bestå en certificering.
• Til dig, som har været på et Itucations kursus og taget en certificering, og som ønsker at tage flere certificeringer og dermed udbrede og uddybe dine kompetenceområder.

Itucations tilbud giver også adgang til selvstudiemoduler, der er et godt supplement til vores traditionelle kurser. MS Cert Kit er en god hjælp til klassebaseret undervisning fordi værktøjet samler og integrerer markedets bedste online-forberedelsesprodukter.

Med MS Cert Kit på et Itucation kursus har du fuld adgang til:

• Tilpasset E-learning målrettet den specifikke certificering
• Exam quizzes (v. Exam Coach) så du løbende kan teste sin viden
• 24/7 online assistance (Live Tutor) fra en teknisk specialist som selv har bestået samme certificering
• Portal med tips & tricks og adgang til tekniske blogs
• Eksamenssimuleringsværktøj (Measure Up) så du kan teste din eksamensparathed.

Sådan fungerer værktøjet:

Første gang du logger på dit MS Cert Kit skal du aktivere din Exam Coach. Dette aktiverer din Live Tutor og sikrer, at du får alle vigtige e-mails med påmindelser mm.
Derefter er anvendelsen af Ms Cert Kit en dynamisk proces, der følger udviklingen af din eksamensparathed: Eks. Du starter med at gennemgå et Microsoft e-learning kursus. Derefter går du ind i Exam Coach og starter en exam quiz om pågældende kursus-emne. Aktiver derefter en chat med Din Live Tutor. Han/hun kan følge med i hvor godt du klarer quizzen og rådgive dig ud fra det. Herefter kan du gå tilbage til læsning (E-learning) og derefter tilbage til quiz igen og teste din viden. Du kan da løbende anvende tips & tricks portalen som understøttende element. Endeligt kan du tilgå Measure Up modulet for at simulerer din eksamenssituation og teste, om du er klar.

MS Cert Kit kan understøtte følgende Microsoft Certificeringer: Se her

Er du interesseret eller har du spørgsmål til vores selvstudiemoduler, er du velkommen til at kontakte Itucations Uddannelseschef Søren Metsch, sme@itucation.dk, tlf. 28 45 18 47.