Spørgsmål? Ring på: 7027 2784
Man.- tors. kl. 8.00 – 16.00 / Fre. kl. 8.00-15.30
Svanevej 22, 2400 København NV
Spørgsmål? Ring på: 7027 2784
Man.-tors. kl. 8.00-16.00 / Fre. kl. 8.00-15.30
Svanevej 22, 2400 København NV
Hvis du er ledig, og har været det i under 2 år, har du ret til at få bevilget en 6 ugers jobrettet uddannelse af din a-kasse.
AR237 er den blanket der bruges til ansøgning om deltagelse i jobrettet uddannelse. Den udfyldes både af dig og din a-kasse.
AR237 er en ansøgningsblanket. Er du ledig og ønsker at deltage i en 6 ugers jobrettet uddannelse, skal du udfylde en AR237-blanket. Blanketten udfyldes med dine oplysninger og sendes derefter til din a-kasse, som vil behandle din ansøgning.
Når man ansøger med en AR237-blanket, er det kun muligt at ansøge om kurser, som er godkendt på den landsdækkende positivliste. Den landsdækkende positivliste er en liste over kurser, som kan godkendes af din a-kasse, og samtidigt en samling af kurser, som giver kompetencer, der er efterspurgt af erhvervslivet i hele Danmark.
Hos Itucation tilbyder vi en lang række kurser, som du kan få godkendt af din a-kasse. For at gøre det nemt for dig har vi samlet en liste over kurserne her.
Hos Itucation har vi pre-udfyldte AR237-blanketter til de af vores kurser, som er godkendt på den landsdækkende positivliste. Fordelen ved disse blanketter er, at kursusinformationerne er udfyldt på forhånd, hvilket både letter din arbejdsbyrde, mindsker risikoen for fejl og forkorter behandlingstiden hos a-kassen.
Ønsker du at deltage på et af vores kurser, anbefaler vi derfor, at du gør brug af en pre-udfyldt AR237 med kursusinformationer.
Vi står klar til at hjælpe dig på mail kurser@itucation.dk eller på telefon 70 27 27 84.
Her kan du downloade din AR237, som skal bruges til din ansøgning om jobrettet uddannelse for ledige.
OBS: Dette er en generisk blanket og ikke den pre-udfyldte AR237, som vi bruger hos Itucation. Søger du et kursus hos Itucation, vil du få en AR237-blanket tilsendt af os.
Det er også vigtigt at vide, at blanketten skal åbnes i Adobe Acrobat Reader, som kan downloades gratis her.
Den landsdækkende positivliste og den regionale positivliste bruges begge ved jobrettet uddannelse for ledige, men de adskiller sig i forhold til geografisk dækning, godkendelse og formål. Her er forskellen kort forklaret:
| Landsdækkende positivliste | Regional positivliste | |
|---|---|---|
| Geografisk dækning | Hele Danmark 🌍 | Lokal/regionalt fokus 📍 |
| Hvor søger jeg? | A-kasser (AR2237) / Jobcenter | Jobcenteret |
| Formål | Opkvalificering på tværs af landet | Opkvalificering til lokale job |
Jobrettet uddannelse er et tilbud til ledige i forbindelse med opkvalificering med fokus på at komme hurtigt videre i job.
Uddannelsen skal være afsluttet inden fulde 9 måneders ledighed (6 måneder for personer under 25 år). Uddannelsen kan vare op til 6 uger.
Man kan vælge imellem uddannelser der ligger på den landsdækkende positivliste, der er udvalgt på baggrund af erhvervslivets behov.
For at blive godkendt til 6 ugers jobrettet uddannelse skal du:
Du har stadig mulighed for at få bevilget et 6 ugers kursus for ledige, selvom du ikke er berettiget til “jobrettet uddannelse”.
Hvis du ikke er berettiget til kursus fra den landsdækkende positivliste, er der mulighed for at komme på 6 ugers kurser for ledige fra den regionale positivliste ved at henvende dig til dit jobcenter.
Du er velkommen til at kontakte os for at høre mere om vores 6 ugers kurser og få oplyst kursusnummeret fra den landsdækkende og/eller regionale positivliste, som du kan henvise til i din a-kasse eller dit jobcenter.
Når du bliver ledig, kan du fra 1. ledighedsdag søge kursus i dit jobcenter. Du skal være opmærksom på, at du har retten til at søge kursus i dit jobcenter men, at det ikke er en ret at få kurset bevilliget. Det er en mulighed og det beror altid på en vurdering som dit jobcenter laver.
Kurser for ledige der kan søges via dit jobcenter, finder du på din regionale positivliste (RAR-liste). Den regionale positivliste sigter mod at give alle ledige bedre muligheder for opkvalificering, hvilket kan styrke deres jobmuligheder.
Du kan se hvilke kurser for ledige vi udbyder opdelt efter regioner her.
Første ledighedsperiode
Når du er i din 1. ledighedsperiode har du fra første ledighedsdag ret til at tage et 6 ugers kursus for ledige fra den nationale positivliste, hvis du er ufaglært ledig, faglært ledig eller ledig med kort videregående uddannelser (KVU) og samtidig har en erhvervsfaglig uddannelse. Det kaldes 6 ugers jobrettet uddannelse.
Du er i din første ledighedsperiode, når du har været ledig i max 9 mdr. Er du under 25 slutter din 1. ledighedsperiode efter 6 mdr.
Uddannelsen skal være sluttet inden du har været ledig i 9 måneder. Hvis du har forbrugt din 6 ugers jobrettet uddannelse, kan du som udgangspunkt ikke få yderligere kurser i din første ledighedsperiode. Du kan gå i dit jobcenter og høre om dine muligheder.
Anden ledighedsperiode
Når du har været ledig i længere end 9 måneder (6 måneder, hvis du er under 25 år), har du ikke længere ret til 6 ugers jobrettet uddannelse. Hvis du ikke fik brugt dine 6 ugers jobrettet uddannelse i løbet af de første 9 måneder, går de tabt. Så tøv ikke med at melde dig på et kursus!
Du er i din 2. ledighedsperiode efter 9 måneder (6 måneder hvis du er under 25 år) og frem til 2. år hvor du mister dagpengeretten. Du har stadig mulighed for at tage uddannelse, men det skal nu godkendes af dit jobcenter i forbindelse med en jobplan.
Du har mulighed for at søge et kursus fra den regionale positivliste via din jobcenter, når du er i 2. ledighedsperiode. Du er velkommen til at kontakte os for at høre mere om 6 ugers kurser for ledige og få oplyst kursusnummeret fra positivlisten, som du kan henvise til i dit jobcenter.
Det siger vores kursister
Vi sidder klar til at rådgive dig: 7027 2784
Har du brug for rådgivning?
Tag en snak med Kristina, hvis der er noget du er i tvivl om!
Hvilket kursus passer til mig? Hvordan søger jeg? Kan jeg få kurset bevilget?